WrestlingGym.cz Zápas Historie zápasu v Olomouci
Historie zápasu v Olomouci

Historie olomouckého zápasu se podle nám dostupných pramenů odvíjí od r. 1945, kdy Josef Musil , do té doby zápasící za oddíl SK Rolný Prostějov, založil v Olomouci amatérský zápasnický klub, pod záštitou tehdejšího Sboru národní bezpečnosti. Samozřejmě, že se v Olomouci zápasilo již dříve. Máme zprávy o zápasnických utkáních J. Musila už z třicátých let, ale první oficiální utkání se uskutečnilo 20.10.1945 v Národním domě, právě proti SK Rolný Prostějov, tehdejšímu mistru republiky družstev. Klub zápasu řecko-římského v Olomouci od té doby prodělal několik změn názvu (nejdéle jako Slavoj Zora Olomouc), mnohokrát změnil své působiště a tréninkové prostory.

Josef Musil vedl olomoucký zápas obětavě prakticky až do své smrti v 1981. Od té doby jsme opět několikrát změnili své působiště, doslova jsme se ”potloukali” po různých školních tělocvičnách bez možnosti skutečného sportovního zázemí.

Největší rána nás postihla při povodni v r. 1997, kdy jsme přišli o téměř všechno materiální vybavení, nevyjímaje ani žíněnku, jako to nejdražší co oddíl vlastnil a bez čehož nelze tento sport provozovat.

Když už se nám podařilo dát se natolik dohromady, abychom mohli  plnohodnotně provozovat svoji činnost, museli jsme opět hledat nové prostory. Právě tímto rokem se na několik let změnil normální sportovní život v našem oddíle, kdy jako bychom  téměř neexistovali. Chybějící materiálové vybavení, problémy s používáním poškozených tělocvičen, zajišťování finančních prostředků na činnost bylo značně vysilující. V té době přešla část členské základny tehdejšího oddílu TJ Slavoj Zora Olomouc pod ochranná křídla T.J. SOKOL Olomouc, jehož jsme řádnými členy od r. 2000. Zde jsme se aktivně zapojili do života sokolské organizace, která svým vstřícným postojem pomohla opět  prakticky obnovit dobře fungující oddíl. Oddíl disponuje 5 trenéry, předsedou oddílu je Vojtěch Smolák.

Zápasníci zde mají možnost využívat prakticky bez omezení tělocvičnu se dvěma zápasnickými žíněnkami. Představa vytvořit kvalitní sportovní zázemí pro provozování tzv. těžkoatletického klubu, blížícího se historické představě tj. spojení zápasu, posilování s břemeny a boxingu, se pomalu stává skutečností. Vlastními  silami jsme vybudovali posilovnu, nyní budujeme ještě tělocvičnu pro boxing. Ke sportovnímu vyžití lze využívat další prostory jak sokolovny, tak i venkovních prostor sportovního areálu.

Je bohužel smutnou skutečností, že majetek, který byl sokolské organizaci v restituci vrácen, se stále ještě nenachází v dobrém technickém stavu.  Avšak brigádnickou činností členů sokola a za pomocí grantů a dotací se technický stav sokolského majetku daří zlepšovat.

 

Vyhledávání

Fotogalerie

Podporují nás

FeProdukt


Úvodní stránkaKontaktMapa stránek

Copyright © 2023 WrestlingGym, všechna práva vyhrazena. Realizace a technická podpora: Petr Coufal.   Přihlášení